Podłączenie źródła w trybie zgłoszenia
Przyłączenia mikroinstalacji w trybie zgłoszeniowym może dokonać odbiorca końcowy, który:
Wytwarzanie energii elektrycznej w mikroinstalacji nie wymaga uzyskania koncesji na wytwarzanie energii.
Zgodnie z Ustawą o odnawialnych źródłach energii tryb przyłączenia mikroinstalacji na zgłoszenie różni się w zależności od statusu odbiorcy końcowego, rozróżnia się prosumenta energii odnawialnej i wytwórcę w mikroinstalacji nie będącego prosumentem energii odnawialnej.
Prosumentem energii odnawialnej jest odbiorca końcowy, wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji, pod warunkiem, że w przypadku odbiorcy końcowego niebędącego odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, nie stanowi to przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej regulowanej przepisami z dnia 29 czerwca 1995 o statystyce publicznej.
Wytwórcą w mikroinstalacji, w myśl ustawy OZE, jest odbiorca końcowy niebędący prosumentem energii odnawialnej.
W terminie 30 dni od otrzymania kompletnego zgłoszenia ENERGOSERWIS KLESZCZÓW Sp. z o.o. dokona sprawdzenia technicznego zgłoszonej mikroinstalacji i w przypadku pozytywnego wyniku sprawdzenia, dokona przyłączenia mikroinstalacji zgłoszonej przez odbiorcę końcowego.
Za przyłączenie mikroinstalacji do sieci nie pobiera się opłat.
Zainstalowanie mikroinstalacji
Odbiorca końcowy ubiegający się o przyłączenie wykonuję mikroinstalację we własnym zakresie.
Budowa mikroinstalacji i instalacji łączącej ją z siecią elektroenergetyczną powinna zostać wykonana przez uprawnionego instalatora. Zagwarantuje to poprawny montaż mikroinstalacji oraz spełnienie wymogów dotyczących bezpieczeństwa pracy instalacji w obiekcie i sieci elektroenergetycznej. Instalator musi posiadać odpowiednie kwalifikacje pozwalające na montaż źródeł wytwórczych tj.:
Uprawniony instalator powinien dokonać montażu mikroinstalacji zgodnie z obowiązującymi przepisami, w szczególności z NC RfG i Wymogami Ogólnego Stosowania opracowanymi na podstawie przepisów NC RfG, Instrukcją Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej ENERGOSERWIS KLESZCZÓW Sp. z o.o. oraz normami i zasadami wiedzy technicznej.
Zgłoszenie ENERGOSERWIS KLESZCZÓW Sp. z o.o. faktu zainstalowania mikroinstalacji
Po zainstalowaniu mikroinstalacji należy powiadomić o tym fakcie ENERGOSERWIS KLESZCZÓW Sp. z o.o. poprzez złożenie Wniosku o określenie warunków przyłączania mikroinstalacji do sieci dla wytwórców/ Zgłoszenia przyłączenia do sieci mikroinstalacji oraz rozbudowy mikroinstalacji, nie później niż w terminie 30 dni przed dniem planowanego przyłączenia mikroinstalacji do sieci ENERGOSERWIS KLESZCZÓW Sp. z o.o. Wzór formularza określa ENERGOSERWIS KLESZCZÓW Sp. z o.o. i udostępnia go na swojej stronie internetowej.
Wzory formularzy można pozyskać również w siedzibie spółki w Rogowcu przy ul. Instalacyjnej 2.
Wniosek o określenie warunków przyłączania mikroinstalacji do sieci/ zgłoszenie przyłączenia mikroinstalacji do sieci zawiera:
Dane mikroinstalacji, w tym:
Do zgłoszenia należy dołączyć następujące dokumenty:
Wniosek o określenie warunków przyłączania mikroinstalacji do sieci dla wytwórców/ Zgłoszenie przyłączenia do sieci mikroinstalacji oraz rozbudowy mikroinstalacji można:
ENERGOSERWIS KLESZCZÓW Sp. z o.o. dokona weryfikacji Wniosku o określenie warunków przyłączania mikroinstalacji do sieci dla wytwórców/ Zgłoszenia przyłączenia do sieci mikroinstalacji oraz rozbudowy mikroinstalacji. W przypadku stwierdzenia niekompletności zgłoszenia ENERGOSERWIS KLESZCZÓW Sp. z o.o. zwróci się do Zgłaszającego o uzupełnienie dokumentów.
W terminie 30 dni od otrzymania kompletnego zgłoszenia ENERGOSERWIS KLESZCZÓW Sp. z o.o. dokona sprawdzenia technicznego zgłoszonej mikroinstalacji i w przypadku pozytywnego wyniku sprawdzenia, dokona przyłączenia mikroinstalacji zgłoszonej przez odbiorcę końcowego.
Za przyłączenie mikroinstalacji do sieci nie pobiera się opłat.
Przygotowanie miejsca do zainstalowania licznika dwukierunkowego
W przypadku trybu zgłoszeniowego, miejsce zainstalowania dwukierunkowego układu pomiarowo-rozliczeniowego i sposób przyłączenia pozostają takie same, jak dotychczas. ENERGOSERWIS KLESZCZÓW Sp. z o.o. zobowiązana jest do dostarczenia i montażu w miejscu dostarczania energii elektrycznej układu pomiarowo-rozliczeniowego tzn. licznika dwukierunkowy z rejestracją profilu obciążenia umożliwiający zdalny odczyt. Natomiast odbiorca wytwarzający energię w mikroinstalacji zobowiązany jest do montażu układu pomiarowego w instalacji wytwórczej, służącego do potwierdzenia ilości energii wytworzonej w mikroinstalacji na potrzeby świadectw pochodzenia (na źródle wytwórczym).
Dla wytwórców, którzy uzyskują świadectwa pochodzenia na podstawie układu pomiarowego na źródle, urządzenia winny spełniać wymagania ESK zawarte w IRiESD (zdalny odczyt) – wymagania metrologiczne a także zapewniać odpowiedni protokół transmisji danych, aby możliwa była zdalna transmisja oraz odczyt danych pomiarowych przez Lokalny System Pomiarowo-Rozliczeniowy ENERGOSERWIS KLESZCZÓW Sp. z o.o.
Podpisanie umowy regulującej sprzedaż lub dystrybucję energii elektrycznej
Chcąc wprowadzać wytworzoną energię elektryczną w mikroinstalacji do sieci, należy posiadać:
Sprzedawca wybrany przez prosumenta energii odnawialnej, dokonuje rozliczenia ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej wobec ilości energii elektrycznej pobranej z tej sieci w celu jej zużycia na potrzeby własne przez prosumenta energii odnawialnej wytwarzającego energię elektryczną w mikroinstalacji o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej:
Od 1 kwietnia 2022 r. weszło w życie nowe rozwiązanie (tzw. net-biling) polegające na rozliczeniu wartości (nie ilości) energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej przez prosumenta energii odnawialnej wobec wartości energii elektrycznej pobranej z tej sieci w celu jej zużycia na potrzeby własne. Wartość energii wprowadzonej do sieci ustalana jest na podstawie rynkowych cen energii, a wartość energii pobranej z sieci na podstawie ceny sprzedaży energii przez sprzedawcę dla tego prosumenta.
Rozliczenia ilości energii, dokonuje się na podstawie wskazań urządzenia pomiarowo-rozliczeniowego dla danej mikroinstalacji. ENERGOSERWIS KLESZCZÓW Sp. z o.o. przekazuje sprzedawcy, dane pomiarowe obejmujące godzinowe ilości energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej z sieci dystrybucyjnej przez prosumenta energii odnawialnej po wcześniejszym sumarycznym bilansowaniu ilości energii wprowadzonej i pobranej z sieci dystrybucyjnej z wszystkich faz dla trójfazowych mikroinstalacji.
Wytwórca w mikroinstalacji inny niż prosument energii odnawialnej nie podlega rozliczeniom uwzględniającym opusty. Rozliczenia za świadczenie usług dystrybucji odbywają się zgodnie z Taryfą OSD, natomiast rozliczenia związane z umową sprzedaży energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji i wprowadzonej do sieci dokonywane są na podstawie stawek umownych.
Obowiązek informacyjny wytwórców w mikroinstalacji
Prosument energii odnawialnej oraz Wytwórca w mikroinstalacji niebędący prosumentem energii odnawialnej zobowiązani zostali do wypełnienia obowiązków informacyjnych wynikających z Ustawy o odnawialnych źródłach energii z 20 lutego 2015 r.
Odbiorca końcowy wytwarzający energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji, ma obowiązek poinformować operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego ENERGOSERWIS KLESZCZÓW Sp. z o.o. do sieci którego została przyłączona mikroinstalacja:
w terminie 14 dni o:
Dodatkowo wytwórcy niebędący prosumentami, wytwarzający energię elektryczną z biogazu rolniczego w terminie 14 dni od dnia zdarzenia informują o:
w terminie 45 dni o:
Za nie złożenie zgłoszenia we wskazanych terminach grozi kara w wysokości 1000 zł.
Prawo
Rozporządzenia w sprawie OZE
https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/prawo/rozporzadzenia/rozporzadzenia-w-sprawi
Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne